Sitemizde toplam 89 film bulunmaktadır.

Kemal Sunal’ın Hayatı – Biyografisi

kemal sunal filmleri

11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Kemal Sunal, aslen Malatya’lıdır. Annesi Saime Hanım babasıysa Mustafa Bey’in üç erkek çocuğunun en büyük olanıdır.

Kendinden ufak Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha bulunmaktadır. Eğitim yaşamına Mimar Sinan İlkokulunda başlamıştır ve Vefa Lisesi’nden mezun olmuştur. Düşük gelirli bir ailede yetişen Sunal, haylaz ama mutlu bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Marmara Üniversitesi üniversite İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm ünde Üniversite eğitimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde okulunu yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Lise son sınıfı döneminde Felsefe Hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat ve sinema hayatına başlayan Sunal, Zoraki Takip Tiyatro oyunu ile ilk adımını da atmıştır. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosunda iş yaptıktan sonra, kısa bir vakit te Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışmıştır. 1973 senesinde de Ertem Eğilmez in yönetmenliğini üstlendiği Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına girş yapmıştır. Daha sonralarda da yoğun kadrolu filmlerde küçük roller ile ilerleyen Sunal, art arda aldığı sinema rolleri ile ufak bir sürede en üstlere varmayı başarmıştır. 1974 yılında bir evlilik yapan Sunalın isimleri Ali ve Ezo olan biri kız, birde erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Filmlerinde sergilediği başarıyı evliliğinde de sergileyen Sunal, mutlu mesut bir evlilik yaşamıştır.

Yeşilçam roll sinemasının zirvedeki komedyenlerinden biri olan Kemal Sunal, rol aldığı sinema watch filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı elde etmiştir. 1976 senesinde rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde sergilediği başarısı ile 1977 senesinde Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nü kazanmıştır. Oynadığı tüm rolleri başarı ile oynayan Sunal, Yeşilçam sinemasının komedide bir numara olmayı da başarmıştır. Sinema filmlerinde Şaban tiplemesiyle adından sık bir şekilde bahsettiren Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda çok derin izler bırakmayı başarmıştır. Oynadığı filmlerde yeşilcam filmleri halk kahramanını oynayan Kemal Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu konumunda olmuştur.

1990 senesinden sonra, çevirdiği filmler televizyonlarda kesintisiz şekilde yayınlanmaya başlamış olsa da bu yayınlardan hiçbir parasal kazanç sağlamamıştır. 12 Eylül döneminde yarıda bıraktığı üniversitesine devam eden Sunal, okulunu da 1995 senesinde bitirerek diplomasını almıştır. Bundan sonra Yüksek Lisan yapan Sunal, Yüksek Lisansı anında Tez şeklinde hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerine sunmuştur. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin izleyiciye yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

Kemal Sunal yüzü ve bedensel yapısıya komedyen Femandel’e benzetilirdi. Hayatı süresince tiyatro oyunları dahil edilmeden toplamda 82 sinema filminde oynayan Kemal Sunal, son filmi Balalayka’nın çekimleri dolayısıyla Trabzon a giderken kalp krizi geçirmesi sonucu 3 Temmuz 2000 de 56 yaşında dünyaya gözlerini yummuştur.

Nur içinde yat Kemal abi.